Diskriminácia cigánov/cigánmi

Autor: Jozef Kaščák | 28.10.2012 o 20:05 | (upravené 31.10.2012 o 22:25) Karma článku: 12,83 | Prečítané:  1462x

Keď som si prvýkrát prečítal článok o tom, že idú riešiť cigánsku (alebo ako si to teraz Európska Únia vyžaduje, rómsku) problematiku, tak som sa veľmi potešil. Radosť trvala krátko. Kým som si neuvedomil, o čo vlastne ide. Nehádžem všetkých do jedného vreca, a pred tými, ktorí sa dokázali niekam z osady dostať, skladám obrovskú poklonu, a mám rešpekt. Toto je o tých, ktorý sú protikladom tým, čo som ich spomenul. Ak by tento blog niekto zmazal, z dôvodu rasizmu, uvedomte si, že rómovia nie sú etnická menšina, nie rasa. A ak má niekto niečo proti ľuďom hovoriacim pravdu, nech ide tam, kde sú všetci spokojní - do Európskeho parlamentu.

Viete, ktorí ste to nečítali, politici sú nespokojní, že ak príde rómske dieťa do školy, vie akurát tak po rómsky. Nerozumie učiteľovi, neučí sa, prepadá. Učiteľ nemá nervy, napíše mu že je debil (resp. teraz po novom ľahko mentálne zaostalý) a pošle ho do špeciálnej školy, kde nás to stojí dvakrát viac toľko. A do škôlky bude chodiť povinne od troch rokov. To je všetko strašne pekné, len má to jeden háčik.

Kde zoberie ten Róm peniaze na škôlku pre každé dieťa od troch rokov, ak zoberieme tak približne koľko stojí škôlka teraz, tak tak približne 10€ mesačne ... to je 100-120 € ročne, ak to má byť od troch rokov tak je to nejakých plus mínus 330€ na jedno dieťa :) ... To je taktiež strašne pekné, ale znova je tu háčik. Cigáni na to nebudú mať, takmer určite. Preto sa pýtam, nedostanú škôlku zadarmo? A ak oni áno, ostatní prečo nie?

Viete koľko je rodín, ktoré by potrebovali dať svoje deti do škôlky, ktoré by chceli, ale nemôžu si to dovoliť? Nehovorím, každé pravidlo potvrzdzuje výnimka, aj tu sa takí, ktorí sú opakom väčšiny, ale tých sa tento blog netýka. Prečo sa teraz neozve nemecká kancelárka Pani Premúdrelá? Prečo teraz nepovie, že "bieli" sú diskriminovaní? Prečo?!

Prečo je stále všetko riešené tak ako keby sa niekto na hlave škrabal nohami? Tetno problém, ktorý má riešiť únik peňazí z kasy, nielen počas štúdia, ale aby sme nevytvárali poberačov sociálnych dávok, má oveľa jednoduchšie riešenie. Nemusím mať ani titul, nemusím ani sedieť v obleku pri notebooku s tlačiarňou za 1600€ a nemusím ani brať plat pomaly osemnásobok priemerného platu na Slovensku a k tomu brať horibilné prémie a odstupné. Prinútiť rodičov aby sa o svoje dieťa starali. Aby ho naučili po slovensky. Ak ho nenaučia, nepôjde do školy. Nepôjde do školy, nedostanú prídavky. Aby zbytočne netrpeli deti, tak sa o nich štát môže postarať, internátne školy napríklad, ale peniaze z prídavkov na deti a rodinných prídavkov a neviem akých prídavkov, čo oni poberajú, pôjde tam.

Inak, svojho času si Maďari, chceli presadiť svoj úradný jazyk. Ľudia sa búrili, lebo nech sa naučia po slovensky ak chcú žiť na Slovensku. A teraz? Viem, že ich chcú naučiť, ale nech sa rodičia činia, veď nie je základnou povinnosťou rodiča postarať sa o dieťa?

Myslím si, a mám pocit, že v tomto pocite nie som sám, že štát, a celá Európska Únia, sú príliš antidiskriminační. Áno, veď nechcú aby sme diskriminovali menšiny. Ale občas by si tí zazobanci mohli všimnúť, že sú tu aj ľudia, ktorí si peniaze zaslúžia. Študenti, mladé rodinné páry, atď. Proste ľudia, ktorí dajú systému viac, ako len tehotné 15 ročné dievčatá a trvalých poberateľov sociálnych dávok. Nezaslúži si taký študent nejakú podporu na bývanie, nenávratnú. Alebo vyštudovaný mladý pár, ktorý nemá kde bývať, len preto, že nechce zaťažiť ešte aj svoje pravnúčatá pôžičkou. Veď títo skôr systému vrátia (pri tých odvodoch a daniach skoro hneď) peniaze, ktoré do neho štát vrazil, a tí, o ktorých sa ťažko vyjadruje, ešte chcú zobrať rodičom peniaze, aby sme si dokonca platili ešte aj celú vyskoú. No tak moment, moment drahí. Kto koho diskriminuje?

Dalo by sa ešte mnoho písať, ale málokto má rád dlhé články, tak týmto to asi skončím.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?